Zaregistrujte sa, a získajte okamžitú zľavu 3% na Váš nákup. Nakúpte spolu za minimálne 100€, a Vaša zľava sa navýši na 5%. Už navždy :-)

Kúpili sme si šteniatko

V jednotlivých častiach si povieme, čo všetko budete potrebovať, keď sa rozhodnete si šteniatko zaobstarať.

Čítajte pozorne, dané inštrukcie sú od skúsených chovateľov.

Nenájdete tu žiadne zbytočnosti, len podstatné informácie.

 

1. Ideme na to :-)

Rodinná rada zasadla a rozhodla, že ste pripravení na nového člena rodiny, dokážete mu venovať svoj čas a lásku. To je prvé, čo si treba dobre premyslieť, pretože psíkovi čas venovať jednoducho musíte. Či ste chorí alebo vonku prší, von ísť musí. A to aspoň 3x denne, pri šteniatku zhruba každé 2-3 hodiny. Majitelia rodinných domov to majú o niečo jednoduchšie, aj keď v zimných mesiacoch je to podobné ako u psíka v byte, pretože na zime by nemalo byť žiadne šteniatko. Veď, prečo by aj malo, treba si ten čas naplno užiť, pretože vyrastie veľmi rýchlo, a to obdobie sa už nikdy nevráti.

2. Aké plemeno?

Toto je otázka, ktorej treba venovať naozaj dostatok času a poradiť sa prípadne s nejakým skúsenejším kynológom. Je nesmierne dôležité si vybrať plemeno podľa toho, na aký účel bolo vyšľachtené.

  • Hľadáte dobrého strážneho psa? Treba si naštudovať niečo o plemenách, ktoré boli na tento účel vyšľachtené.
  • Hľadáte milého spoločníka, ktorý bude mať rád deti? Treba si naštudovať niečo o plemenách, ktoré boli na tento účel vyšľachtené.

Takto by sme mohli pokračovať do nekonečna. Kaukazský ovčiak bude asi šťastnejší na dvore, ktorý bude jeho výhradným teritóriom ako s gazdinou na gauči. Yorkshire teriér zas naopak atď. Sú plemená, ktoré nemôžu byť v chlade a zas naopak sú také, ktoré v prehriatom byte trpia.

Nerozhodujte sa pre psíka na základe vzhľadu alebo módnosti (Hatchiko, Lassie a pod.), to je absolútna hlúposť, pretože potom môžete mať doma psíka, ktorý sa k Vašemu životnému štýlu absolútne nehodí a budete sa spolu niekoľko rokov len trápiť.

Ak sa Váš výber zúžil na pár plemien, odporúčame si zájsť na nejakú výstavu a kontaktovať tam skúsených chovateľov. S podstatnými informáciami určite radi pomôžu aj poradcovia chovu pre dané plemeno, ktorých kontakty nájdete na stránkach jednotlivých chovateľských klubov ako aj zoznam jednotlivých chovateľov, napr.:

https://unkk.sk/phpmenu.php?s=3

http://skj.sk/sk/skj-sekretariat/klubove-web-stranky/

 

3. Onedlho je tu

Čo všetko budete potrebovať s príchodom nového člena domácnosti? Môžeme začať napríklad s krmivom. Zodpovedný chovateľ Vám poradí s výberom správneho krmiva. Dôležité je niekoľko týždňov ostať na krmive, ktoré dostávalo ešte u chovateľa. Bolo by to pre neho veľa zmien naraz. Ak sa rozhodnete kŕmiť niečim iným, lepším, je dobré nejakú dobu počkať. Každá zmena krmivo organizmus trošku ´rozhodí´.

Ako si vybrať dobré krmivo?

V prvom rade je dôležité, či hľadáte krmivo pre malého alebo väčšieho psíka. Platí pravidlo, čím väčšie plemeno, tým nižší podiel bielkovín by krmivo malo obsahovať. To platí aj u šteniat, len tak bude jeho rast pozvoľnejší a predítete rôznym rastovým deformáciám. U šteniat väčších plemien sa doporučuje držať obsah bielkovín okolo 28-30%, u menších plemien to môže byť viac.

Krmivo by malo byť super alebo ultra-prémiovej kvality, v zložení by na prvom mieste malo byť vždy mäso. Konzervácia nie chemická, ale tokoferolmi.